Tavsiye Linkler

Erfelek Kestanesi Büyük İlgi Görüyor.
Erfelek Kestanesi Büyük İlgi Görüyor.

Tamamen orman ürünü olan ve Sinop’un Erfelek ilçesinde yetişen “kuzu kestanesi” pazarda yerini aldı. Kilosu 5 ila 12 TL arasında değişen kestane vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Esnaf Erfelek kestanesinin kabuğunun ince olduğunu ve lezzet bakımından diğer yörelerden çok farklı olduğunu dile getirdi.
   

  Konuyla ilgili açıklama yapan Erfelek Belediye Başkanı Muzaffer Şimşek, “Kuzu kestanesi damak tadı ile insanlara hoş gelen doğal bir ürün. Zaman zaman batı Karadeniz’den ya da Ege Bölgesi’nden buraya simsarlar kaçak kestane getiriyorlar ve Erfelek kestanesi adı altında pazarlama yapıyorlar. Bu bizim kestanemizin dış piyasada kalitesini ister istemez düşürüyor. Biz Erfelek Belediyesi olarak bunlara fırsat vermiyoruz. Kestane bilindiği gibi orman ürünü, orman ağacı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı gerçekten 4-5 yıldan beri kestane hastalıkları konusunda büyük bir çalışma yaptı yöremizde” dedi.


“CUMHURBAŞKANIMIZ KESTANE BALI İLE ZİNDE KALDIĞINI İFADE ETTİ”
Konuşmasının sonunda kestane balından da söz eden Erfelek Belediye Başkanı Muzaffer Şimşek, “Bugün açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Sayın Cumhurbaşkanı kestane balı ile zinde kaldığını ifade etmiştir. Bizim yöremizin kestane balı gerçekten çok kuvvetli, özellikle akciğer hastalarına, dolaşım sistemi bozukluklarında, sindirim sistemi rahatsızlığı olanlarda gerçekten antibiyotik etkisi yapmaktadır herkese tavsiye ediyorum” diye konuştu. 

 

Görüntülenme Sayısı: 4402
Tarih: 2014-09-29 23:20:23

Yorum Yap

Ad Soyad     

Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            İyi

Doğrulama kodunu giriniz: